Máte v plánu pořídit si elektrokoloběžku a děláte to poprvé? Není se, čeho bát! A protože žádnej učenej z nebe nespadl, tak vám s tím do začátku trochu pomůžeme. Myslete na to, že úplně nejlepší by bylo, kdybyste si zašli přímo za nějakým profíkem, který se prodejem elektrických koloběžek zabývá, dali jste se s ním do řeči a koloběžku si nejdřív osahali. Pokud se vám tam ale nechce nebo se z nějakého nepochopitelného důvodu bojíte mluvit s lidmi, přečtěte si alespoň tento článek.
To vám snad ani říkat nemusíme, ale jistota je jistota. Do terénu potřebujete jinou koloběžku než do města!
Pro člověka, který chce dělat parádu především ve městě, budou hrát prim méně robustní a lehčí konstrukce, které se dají v ideálním případě také složit. Tuto vlastnost oceníte zejména při přejezdy MHD či při potřebě vzít si koloběžku s sebou do kanceláře.
Lehčí konstrukce je zcela logickým výsledkem menší baterie a kol. Existuje totiž předpoklad, že ve městě nepotřebujete zajíždět výrazné vzdálenosti, postačí tedy nižší kapacita baterie. Kola jsou menší z důvodu snazší manipulace v hustém provozu. Výborným příkladem lehké a snadno ovladatelné elektroběžky za dobré peníze může být např. dvanáctikilová Xiaomi Mi Electric Scooter Essential.
Pokud rádi vyrážíte do divočiny nebo třeba jen na nezpevněnou silnici mimo město, bude se vám hodit elektrokoloběžka s většími nafukovacími koly, lepším odpružením, bytelným rámem a výkonnějším motorem a baterií.
Kombinace výše zmíněných vlastností zaručí, že si dopřejete mnohem rychlejší a zábavnější jízdu. Větší baterie zaručuje také větší dojezd pro případ, že vás zradí váš orientační smysl. Kvůli robustnější baterii, ale počítejte s poněkud těžší manipulovatelností než u městské kolobrndy. Na pořádné dělo se můžete podívat např. v recenzi elektrokoloběžky KAABO Wolf King GT Pro.
Ne, aby vás napadlo odbývat se nekvalitou. Je jasné, že cena hraje pro většinu z vás zásadní roli při rozhodování. V případě, že si ale z důvodu napjatého rozpočtu nemůžete elektrokoloběžku pořídit, tak si ji nepořizujte!
Pokud ale uvažujete v dlouhodobějším měřítku a na elektrokoloběžku se díváte jako na investici (umíte si spočítat ušetřené náklady za pohonné hmoty a nepřehlížíte její zdravotní benefity pro planetu) a můžete si ji v pohodě dovolit, nebojte se připlatit si za kvalitu! Vaše tělo a peněženka vám poděkují.
Kvalitou máme na mysli např. výkonnější motor a baterii, rám z kvalitnějšího materiálu (nejčastěji se používá hliník, ocel a dural), lepší tlumiče, dostatečnou šířku řídítek, pevná madla, protiskluzovou úpravu stupátka apod.
Proč se o tento parametr zajímat? No protože se od toho odvíjí, jak daleko se bez nabití podíváte. A také celková hmotnost stroje. To ovlivňuje kapacita baterie, která se uvádí v miliampérhodinách (mAh). Čím větší kapacita, tím větší dojezd atd. Není to však jediný faktor, který musíte brát v potaz.
Na maximálním dojezdu se budou podílet také náročnost terénu, váha řidiče či samotné ovládání. Pořádnou porci energie vycucávají především rozjezdy. Na červenou samozřejmě zastavte, ale snažte se časem zdokonalovat vaši jízdu tak, abyste nemuseli zbytečně zastavovat v situacích, ve kterých to není potřeba, a nemuseli se kvůli tomu znovu rozjíždět. Významným žroutem energie je také mrazivé počasí.
U nabíjení zapomeňte na staré mýty o úplném vybití a následném úplném nabití. Dnešní baterie si naopak pochutnají na častějším nabíjení. Není potřeba baterii vyždímat až na dno. Pokud máte možnost, klidně baterii dobijte, i když je třeba na 50 %. Je to pro ni lepší, než když ji druhý den vycucáte úplně.
Doba nabíjení se odvíjí od kapacity baterie. U menších typů si stihnete dát sotva dvě tři piva (cca 2 hodiny), zatímco u větších mašin můžete nabíjet klidně celou noc (až 8 hodin).
Veškeré potřebné informace o bateriích a jejich nabíjení se dozvíte v článku Jak správně nabíjet elektrokoloběžku?
Nelžete si, nemuseli by se vám to vyplatit! Nosnost většiny koloběžek se pohybuje mezi 100 až 120 kilogramy, což by mělo být pro naprostou většinu populace dostačující. Pokud vážíte víc, choďte raději pěšky nebo se poohlédněte po chopperu (odkaz).
Myslete na to, že často budete jezdit i s batohem na zádech, takže pokud atakujete metrák, raději si kupte model s nosností 120 kg. Nechávejte si zkrátka nějakou rezervu.
A myslete i opačně. Jestli kupujete koloběžku pro děti, tak těm bude stačit menší model s nižší nosností.