Chystáte se na váš první pořádný výlet a rádi máte vše pod kontrolou? Pak pro vás máme pár tipů na to, co by vám rozhodně nemělo chybět ve výbavě.
Je úplně jedno, jestli se chystáte na víkendový pobyt v cizím městě, nebo si chcete udělat radost nákupem v obchoďáku. Zámek pro zabezpečení vašeho elektroparťáka je nutnost. Nikdy nevíte, kdy a kde budete chtít zastavit. A ne všude si s sebou elektrokoloběžku budete moct vzít dovnitř. U hospůdky se zahrádkou to problém nebude, ale tahat se s koloběžkou do schodů nebo ji chtít uložit v přeplněné restauraci, bude problematické.
Sami jistě znáte situace, kdy na výletě dostanete chuť „na něco malého“. A protože i krátká nepozornost může stát člověka dost peněz a nervů, není vůbec od věci investovat pár stovek do zámku. Díky němu si během svých toulek můžete dopřát maximální svobodu a pocit klidu.
Peněženka, klíče, mobil a další drobnosti narvané v kapsách. Při krátké cestě žádný problém. Myslete ale na to, že při poctivém výletování můžete strávit na koloběžce i několik hodin. To už plné kapsy nebudou příliš pohodlné. Ona už jízda sama o sobě vyžaduje jistou námahu a soustředění. Mohou vás například bolet nohy, protože jsou dlouhou dobu v jedné poloze. No a do toho si představte, že vás ještě v kapse tlačí klíče s přívěsky a otvírákem na pivo. Pokud navíc patříte mezi chorobné kontrolory všeho, co máte v kapsách, je lepší vše před cestou bezpečně uložit do brašny určené přímo pro elektrokoloběžku.
Tyto brašny mají velkou výhodu v tom, že je snadno uchytíte na řídící tyč a máte je tak neustále na očích. Brašny bývají zpravidla voděodolné, takže nemusíte mít obavy, že vám Palacký s Masarykem při dešti navlhnou. Chybu rozhodně neuděláte ani pořízením klasického batohu na záda.
Na dlouhou řídící tyč toho můžete upevnit opravdu dost. Při výletování se hodí například držák na láhev s pitím. Důležité je zvolit správnou velikost nebo produkt přesně pro váš model, aby vše pasovalo a držák byl ve stabilní poloze. Instalace je velmi rychlá a jednoduchá, kupříkladu pomocí objímky.
Pokud chcete mít dokonalý přehled o vaší cestě a sledovat, jak se zelená čára klikatí v mobilní aplikaci, nainstalujte na přední panel řídítek držák na mobil. Ten udrží váš telefon i při nárazech a vysokých rychlostech. Velikost bývá zpravidla univerzální.
Velmi užitečná vychytávka. Hodí se především pro jízdu na silnici. Zatočení doleva v městském provozu se totiž rovná kaskadérskému kousku. Jen si to představte. Chcete zabočit z hlavní, dáváte přednost protijedoucím vozidlům, čekáte, stojíte na místě, máte nastražené uši, zda vám za zády už nesoptí tramvaj nebo netrpělivý řidič. Díky zpětnému zrcátku získáte dokonalý přehled o tom, co se vám děje za zády. Existují modely, které jednoduše připnete na řídítka, i modely, které nainstalujete zasunutím dovnitř řídítek. Ty vám nezúží maximální šířku úchopu.
Velmi užitečná věcička, kterou však nepodporuje každý model. Možnost výměny baterie, respektive podpora dalšího přídavného akumulátoru je benefitem pouze některých modelů. Délku výletu byste tedy měli uzpůsobit průměrné dojezdové vzdálenosti vaší elektrokoloběžky. Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří mohou využít kompatibilní přídavnou baterii, určitě tak učiňte a pořiďte si ji do své výbavy.
Prší a prší. Slovy Josefa Kemra „chčije a chčije“. Vyjet si na podzim na delší výlet bez pláštěnky je vzhledem k rozmarům počasí fajn adrenalinový sport. Zatímco vaše elektrokoloběžka bude proti dešti a stříkající vodě pravděpodobně konstrukčně chráněna dle standardu IP, vy byste měli mít po ruce nějakou pláštěnku. Deštník je vzhledem ke způsobu řízení absolutně nevhodný a pláštěnka (klidně i jednorázová) je mnohem skladnější a v pohodě ji uložíte např. do výše zmíněné brašny.