×


Jak správně nabíjet elektrokoloběžku?

Pokud jste se právě stali majiteli e-koloběžky, dříve či později ji budete potřebovat dobít. Jak na to, abyste docílili co nejvyšší životnosti baterie? 


 Jaká baterie se vlastně používá?

Drtivá většina elektrokoloběžek používá různé typy lithium-iontových baterií (teď už konečně znáte význam záhadné zkratky Li-ion). Jejich výhodami jsou zejména zanedbatelné samovybíjení a vysoká hustota energie, která umožňuje zachovat kompaktní rozměr a nízkou hmotnost při vysoké kapacitě. Disponují též vysokou životností. Obvykle nabízí 500 – 1 200 životních cyklů v závislosti na typu a kvalitě.

Ať už si koloběžku koupíte v kamenné prodejně či objednáte na eshopu, obvykle se k vám dostane s vybitou baterií. Proč? Protože se nedoporučuje uchovávat ji delší dobu v nabitém stavu. Za nejoptimálnější rozmezí pro provoz i uchování je udáváno 20 % – 80 % nabití akumulátoru. Takové hodnoty jsou ideální pro výkon i životnost.

 

 Postup nabíjení

Většina výrobců doporučuje nejdříve zapojit nabíječku do zdi a teprve poté koloběžku do nabíječky (pokud by se totiž něco stalo s obvodem, poškodí se pouze nabíječka, nikoliv baterie koloběžky). Raději ale prvně zkontrolujte manuál přímo pro vaši koloběžku. 

Téměř všechny nabíječky disponují barevnými kontrolkami. Červená rovná se stavu nabíjení, zelená stavu plného nabití. Pokud má nabíječka kontrolku, která ale nesvítí, zkuste ji zapojit ještě jednou. Že vám to připadá jako rada od vašeho firemního ajťáka? Pak se koukněte na samotný displej koloběžky. Tam byste měli stav nabití baterie vidět také.  

 

 Zásady správného nabíjení

1) Nechte koloběžku vychladnout

Nikdy nedobíjejte koloběžku ihned po používání! Nechte ji po skončení jízdy alespoň 15 minut vypnutou a až poté ji zapojte do nabíječky. Baterie se totiž při používání zahřívá a nabíjení před vychladnutím může negativně ovlivnit výdrž baterie. 

2) Používejte originální nabíječku

Vždy se ujistěte, že používáte originální nabíječku, která byla součástí balení nebo alespoň takovou, která je schválená výrobcem. Nabíječky jiných značek nemusí být kompatibilní s vaším zařízením nebo mohou mít jiné technické parametry, na které vaše baterie není uzpůsobena. Mezi takové patří například vyšší frekvence nabíjení. 

3) Při nabíjení koloběžku vypněte

Nejen, že vám díky tomu koloběžka nevytrhne zásuvku ze zdi, když na ní budete během nabíjení blbnout, ale pošetří vám i baterii. Pokud ji totiž necháte zapnutou, bude pracovat, baterie se zbytečně unaví a zároveň se bude nabíjet delší dobu. 

4) Vyhněte se vlhkému, horkému či mrazivému prostředí

Vždy svou koloběžku nabíjejte v optimálních podmínkách. To znamená: nevystavujte ji přílišnému horku (nad 45 °C), přílišnému chladu (pod 0 °C) ani nepříznivým okolním podmínkám, jakými jsou vlhkost, déšť či dokonce sníh. Nikdy také koloběžku nenabíjejte na přímém slunci, může totiž docházet k vážnému poškození baterie v důsledku přehřívání.

5) Baterii nabíjejte až do úplného nabití

Pro dosažení maximálního počtu životních cyklů baterie nechte koloběžku vždy nabít až do plné kapacity! Také ji nenechávejte na nabíječce příliš dlouho po úplném nabití a nabíjejte dříve, než stav baterie klesne na nulu. Oba tyto případy totiž baterii namáhají a snižují životnost. Nebuďte také zbytečně „hrr“ a po nabití počkejte alespoň 15 minut, než na ni opět naskočíte.

 

Zdroj: https://els-moto.cz/