×


Elektrokoloběžka a řidičák – nesmysl, nebo nutnost?

Na úvod si můžeme říct, že o potřebě řidičského průkazu pro jízdu na elektrokoloběžce, rozhoduje její výkon, ne vy. Tak se ponořte do papírů, které jste ke koloběžce dostali při koupi, a za chvilku budete mít jasno. Řešení této otázky je snadné, i když to tak nemusí vypadat. Po přečtení článku budete mít jasno, jestli k jízdě na vaší elektrokoloběžce řidičák potřebujete.


 Mohu řídit elektrokoloběžku bez papírů?

Setkáte se s názorem, že elektrokoloběžka má motor, dá se na ní jezdit, a tudíž je to motorové vozidlo. A motorové vozidlo přece automaticky vyžaduje nějaké to oprávnění. Druhý názorový tábor zaujímá postoj, že když jedu na koloběžce nakoupit rohlíky do sámošky, nebudu si kvůli tomu přece dělat řidičák za několik tisíc. Vždyť na sdílených elektrokoloběžkách jezdí i mladiství, kteří doklad nemají a stačí jim k tomu jenom mobil. Pravdu mají svým způsobem všichni. Ve skutečnosti jsou podstatnými parametry maximální rychlost a výkon motoru.

 

 Jaké druhy elektrokoloběžek mohu řídit bez řidičáku?

Pomineme-li fakt, že některým jezdcům by návštěva autoškoly neuškodila, obecně platí, že pro řízení valné části elektrokoloběžek, které na domácím trhu máme, řidičský průkaz nepotřebujete. Nutnost řidičáku se vztahuje na silnější stroje, které jsou určeny pro náročné uživatele, do terénu, pro sportovní účely nebo rozvážkové služby.

Legislativa v tomto ohledu mluví naštěstí jasně – záleží na síle vašeho stroje, respektive motoru. Je-li motor až příliš výkonný, z hlediska legislativy už nevlastníte elektrokoloběžku, ale moped. Podívejte se na parametry, které musí váš stroj splňovat pro jízdu bez/s ŘP.

  • Elektrokoloběžka bez řidičáku – maximální rychlost do 25 km/hod. a výkon do 1 kW; platí stejná pravidla jako pro kolo a k jezdcům se přistupuje jako k cyklistům (například: Xiaomi Electric Scooter Pro 4Ninebot Kickscooter MAX G30E II)
  • Elektrokoloběžka s řidičákem – má rychlost vyšší než 25 km/hod. a výkon vyšší než 1 kW; nahlíží se na ni jako na malé motorové vozidlo typu moped/skútr a je třeba vlastnit ŘP typu AM nebo B, mít ochrannou helmu se štítem či brýlemi a povinnou výbavu. Některé zdroje navíc uvádějí nutnost homologace STK, registrační značky i povinného ručení. Patří sem např.: EV VIPER 5 PRO a Dulatron Achilleus.

Z výše uvedeného je jasné, jak se věci mají. Záleží na výkonu konkrétního stroje. Tak na to při pořizování elektrokoloběžky myslete a zeptejte se. Ne každý obchodník vás na to upozorní, zvlášť při nákupu přes internet.

 

Zdroje: policie.cz, porovnej24.cz, tn.nova.cz