×


Povinné ručení a elektrokoloběžky – pro koho a odkdy?

Čau koloběžkáři! Už máte nastudované povinné ručení na svoji elektrokoloběžku? Že nevíte, co to má být a jestli to vůbec potřebujete? Tak mrkněte na tento článek, ve kterém uvedu věci na pravou míru.


Nuže, povinné ručení – označuje se také jako povinné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla – má za úkol sloužit k finančnímu krytí v případě způsobené nehody. Představte si, že můžete srazit nezodpovědného chodce, který vám doslova skočí pod koloběžku. V případě, že dojde k ujmě na zdraví, vás to bez pojištění může přijít pěkně draho. A tak je lepší myslet na zadní (a koneckonců i přední) kolečko.

 

 Musím mít na elektrokoloběžku povinné ručení?

Elektrokoloběžek je na silnicích a cyklostezkách víc a víc. Vzniká stále více problémů a dopravních nehod, a protože se jedná o trend poměrně nový, regulace je zatím vachrlatá – řečeno diplomaticky. Ne všichni jsou si vědomi, byť jen mírného, rizika a nutnosti dodržovat určitá pravidla. A tak hlavy z Evropské unie přišly se směrnicí, která od roku 2024 nařizuje povinnost povinného ručení pro elektrokoloběžky. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak vše, co můžeme dělat. Tato povinnost ale nebude platit pro všechny druhy elektrických koloběžek.

 

 Pro které elektrokoloběžky bude od roku 2024 povinné ručení povinné?

Povinné ručení elektrokoloběžek se dnes ani v budoucnosti nebude vztahovat na velkou část běžně prodávaných modelů. Je určeno pro stroje, které plní jeden ze dvou základních bodů:

  1.Maximální rychlost koloběžky nad 25 km/h

Zásadní podmínkou pro zřízení povinného ručení na elektrokoloběžku je maximální rychlost nad 25 km/h. Takže vaše robátka na dětských elektrokoloběžkách řešit nemusíte. Stejně tak většina z nás může zůstat v klidu, protože jezdíme na základních modelech mainstreamové produkce od Xiaomi, Sencor apod.

Důraz kladu na slůvko „maximální“. Nestačí, že budete všude nakrásně jezdit maximálně jen 25 km/h. Pokud vaše koloběžka dokáže jet rychleji, musí mít povinné ručení! V tomto případě vám nepomůže ani zapnutý omezovač. V praxi se tak budoucí směrnice zaměřuje zejména na výkonné modely elektrokoloběžek, které jsou určené do terénu, pro sportovní jízdu, profíky nebo ty, kteří se třeba živí roznáškovou službou. To se bavíme např. o mašinách značek KAABO, Dualtron nebo EV VIPER.

  2. Váha koloběžky nad 25 kg a rychlost nad 14 km/h

Toto pravidlo slouží především k regulaci provozu zařízení typu Segway, které se díky své plouživé rychlosti na silnice moc nehodí, ale současně na chodníku mezi pěšími může nadělat pěknou neplechu. Co si budeme, Segway je takové obskurní vozítko turistů a k nehodě může dojít, i když je to jen motorizovaný šnek.

 

 Pojištění v roce 2023

Některé pojišťovny nebo specializované instituce nabízí ještě jiné druhy pojištění pro vaše elektrokoloběžky. K dispozici je tak například pojištění proti krádeži, pojištění zodpovědnosti nebo majetku. Tato pojištění jsou veskrze dobrovolná.

Určitě ale není na škodu o podobném produktu uvažovat. Nikdy nevíte, kdy vám do cesty vlítne neukázněný chodec, který si hraje „na schovku“ se svou vlastní bezpečností. V případě běžných elektrokoloběžek s rychlostí do 25 km/h se navíc vejdete do řádů stokorun ročně.

 

 Sjednání povinného ručení pro elektrokoloběžku zatím drhne

Ačkoli na internetu najdete nepřeberné množství srovnávačů cen povinného ručení, žádný z nich momentálně nenabízí kalkulaci speciálně pro povinné ručení elektrokoloběžky. Není však pochyb o tom, že na tom jednotlivé pojišťovny budou pracovat a zavčas trh zaplaví nabídkami. Jedno je však jisté – bude se jednat o řádově nižší cenu než v případě pojištění automobilů. Rozhodující je totiž výkon motoru a ten je u elektrokoloběžek podstatně nižší než u aut.

 

Zdroje: autosalon.tv, porovnej24.cz, irozhlas.cz